• شبکه‌ای از ایرانیان که ایران را می‌نویسند ...

• ویکی ایران انجمن ها مراسم در ایران جشن چهارشنبه سوری

این تاپیک شامل ‫1 صدا و 0 پاسخ دارد.
    ‫1 صدا
    0 پاسخ
    • نویسنده
        نیما
        مدیرکل

ایرانیان ؛ چهارشنبه آخر سال را چهارشنبه‌سوری یعنی روز جشن چهارشنبه نام نهاده‌اند و در این روز رسومی را اجرا می‌کنند.
            شب چهارشنبه ، یعنی سه شنبه شب ، آتش روشن می‌کنند و دور آن می‌رقصند و از روی آن می‌پرند.
            رسم است که هنگام پریدن از روی آتش عبارات زیر را بیان می‌دارند:
            سرخی تو از من – زردی من از تو
            به این معنا که تمام زردی‌ها و بیماری‌ها را به تو ای آتش تحویل می‌دهم که بسوزانی و سرخی و سلامتی را به من هدیه دهی.
            زردی رخ همواره نشان از بیماری داشته و گلگونی صورت نشان از شادمانی و سلامتی فرد می‌داده است.

در این شب، مادران (زنان خانه) تخم مرغ‌ها را با پوست پیاز و یا گیاهان دیگر به تعداد افراد خانواده و فامیل رنگ می‌کردند و شام مخصوص آن شب را پخت می‌کردند.
            حمام می کردند و قبل از شام با لباس‌های نو دور آتش برای شادمانی حاضر می‌شدند.

روز چهارشنبه بچه‌ها با یک کیسه یا با یک کاسه به خانه فامیل می‌رفتند و تخم مرغ رنگی و آجیل تحویل می‌گرفتند.

در برخی مناطق کیسه را از دریچه آشپزخانه خانه‌های قدیمی به داخل آویزان می‌کردند و صاحب خانه یک مشت آجیل در کیسه می‌ریخت. در برخی شهرها کاسه و قاشق به دست دم در خانه فامیل می‌رفتند و قاشق را به کاسه فلزی می‌زدند و آجیل طلب می‌کردند.

روز چهارشنبه‌سوری روز جشن برای کودکان بود و مراسمی به یاد ماندنی به خاطر آنها می‌سپرد.

امروزه در غرب در روز هالوین مراسمی شبیه به این با دریافت شکلات توسط کودکان انجام می‌گیرد.

چهارشنبه سوری در واقع سپردن غم‌های سال گذشته به آتش بود تا با سلامتی به سال جدید وارد شوند و به گونه‌ای آماده شدن کودکان برای دید و بازدید نوروز بود.

منتظر نظرات تکمیلی شما هستیم….

• این موضوع ۶ ماه، ۱ هفته پیش توسط نیما اصلاح شده است.
        پاسخ به: چهارشنبه سوری

11 + = 13