• شبکه‌ای از ایرانیان که ایران را می‌نویسند ...

• این تاپیک شامل ‫1 صدا و 0 پاسخ دارد.
    ‫1 صدا
    0 پاسخ
    • نویسنده
        نیما
        مدیرکل

روز دوم بهمن در اسناد قدیمی ایرانی به عنوان روز بهمن نامگذاری شده که روز بهتر شدن و به خود پرداختن است که می تواند به نام روز رشد و ارتقا فردی به صورت جهانی ثبت گردد.

بهمن از واژه اوستایی وهومن (Vohuman) به معنی “اندیشه نیک” گرفته شده است.

وهومن یکی از امشاسپندان درگاه اهورا مزدا است که به خرد و دانش معروف است. زرتشتیان در ایران باستان، روز دوم ماه یازدهم را گرامیداشت این امشاسپند مقروب نهادند و آن را بهمنگان یا بهمنجنه نامیدند. سال‌های سال این روز جشن گرفته می‌شد تا این‌که حمله مغولان باعث نابودی برخی از فرهنگ‌های کشورهای مختلف از جمله ایران شد، اما نباید فراموش کرد فرهنگ ایرانی هرگز از بین نرفت چون افراد خردمندی همچون فردوسی سعی در زنده نگه داشتن آن داشتند.

آداب و رسوم بهمنگان به ما یاد می‌دهد که انسان‌ها کنار همدیگر می‌توانند شادی و خوشحالی خلق کنند و لحظاتی را به دور از دغدغه و کار بگذرانند.
            مناسبتی لازم است ثبت گردد که در این روز همه انسان ها به خود بپردازند . در “روز من ” ؛ “روز به خود پرداختن” ، برای وجود خود جشنی بگیریم و در این روز و در این جشن به وجود هم تبریک بگوییم و برای داشتن وجودی بهتر برنامه ریزی کنیم . می توانیم به تنهایی یا در دورهم نشینی و جشن برای سالی که در پیش رو داریم تا “روز من” سال آینده برنامه زندگی خود را تدوین کنیم .
            اهداف شخصی خود “من” را مشخص کنیم و در تدوین این اهداف از دوستانمان کمک بگیریم و برای رسیدن به آنها برنامه ریزی کنیم.

روزی که در آن به طور نمونه کوچکی از برنامه های سال آینده ، کتاب بخوانیم ، ورزش کنیم ، از دوستان و خانواده احوال پرسی کنیم ، به خود بپردازیم ، ذهن خود را مرور کنیم ، علایق خود را بازبینی کنیم . اهداف خود را روشن کنیم ، نگرش های خود را بتکانیم یا برنامه ریزی کنیم که چگونه نگرش های خود را در سا لی که پیش رو داریم بررسی و بازبینی خواهیم کرد. از دوستان بپرسیم که چه روش های تقویت ذهنی می توانند به ما معرفی کنند . دورهم نشینی با دوستان یا با خانواده داشته باشیم با موضوع خودمان و ارتقا خودمان با هم به گفت و نیوش بپردازیم. در این نشست هدف گذاری کنیم و برای رسیدن به این اهداف از دوستانمان همراهی بگیریم و به هم قول بدهیم که در مورد رسیدن به اهداف همدیگر پیگیری و پرس و جو خواهیم کرد .

پاسخ به: روز بهمن

− 1 = 2